Меркел задововолна од посетата на Полска | Вести | DW | 18.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел задововолна од посетата на Полска

Германската канцеларка извлече позитивен биланс од дводенвната посета на Полска. Портпаролот на владата Улрих Вилхелм изјави дека посетата придонесе за подобрување на климата меѓу двете земји. Полскиот претседател Лех Качински, непосредно по заминувањето на Меркел, изјави дека и покрај задршките, ќе ја потпише таканаречената “Берлинска декларација“ за политиката на Европската унија. Освен тоа, Качински соопшти дека советот за национална безбедност ќе го разгледа предлогот на Меркел во врска со спорниот американски ракетен систем да се разговара во рамките на НАТО. САД имено, имаат намера во Полска и Чешка да инсталираат делови од одбранебниот систем против можни ракетни напади од држави како Иран и Северна Кореја.