Меркел е за создавање заедничка европска армија | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел е за создавање заедничка европска армија

Германската канцеларка Ангела Меркел се изјасни во полза на создавање на европска армија и појасни структури на Европската Унија . Таа за весникот Билд изјави дека Унијата мора да постигне согласност околу заедничка европска армија . Покрај тоа Европската Комисија мора да биде поделотворна со јасно одредени надлежности. Меркел ќе биде домаќин јубилејниот Самит на ЕУ во Берлин во недела , на денот кога се навршуваат 50 години од потпишувањето на т.н „Римски протоколи“ , кои важат за камен темелник на денешната Унија .