Меркел – Европа | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Меркел – Европа

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди од можна поделба на Европа околу плановите на САД за поставување систем за заштита од ракети во Полска и Чешка. За весникот „Рајнише Пост„ од Дизелдорф Меркел изјави дека Европа би загубила од силата и способноста да го истакне сопствениот став доколку е неединствена. И во другите области, како на пример во енергетската политика , мора да се стремиме кон заедничка позиција на Европејците – порача Меркел.