Меркел – Гренланд | Вести | DW | 17.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел – Гренланд

*

Германската канцеларка Ангела Меркел со оглед на интензивното топење на глечрите на Гренланд, побара консеквентна акција во битката против климатските промени. Идните години се решавачки, изјави Меркел по посетата на регинот под мраз. Германија, како претседавач на Групата 8 и во втората полвина од годинава ќе продолжи да инсистира на оваа тема. Денеска на програмата на Меркел е и посета на една американска научна станица.