Меркел: Германија е силна, но не треба да се преоптоварува | Економија | DW | 26.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Меркел: Германија е силна, но не треба да се преоптоварува

Во швајцарското одморалиште Давос продолжува 42-от Светски економски форум. Таму водечки претставници од политиката, економијата и цивилното општество, пет дена разговараат за актуелните економски проблеми.

default

Ангела Меркел во Давос

На вториот ден од 42-от светски економски форум во Давос, на учесниците ќе им се обратат премиерите на Британија и на Канада, Дејвид Камерон и Стивен Харпер.

Во швајцарското одморалиште треба да биде одржана и дебата за импликациите на „арапската пролет“ како расправа за промените во Африка, на која ќе зборуваат лидерите на Јужна Африка, Етиопија и Танзанија. Годинешниот форум во Давос синоќа го отвори германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел против јакнењето на ЕСМ

Weltwirtschaftsforum 2012 in Davos Merkel

Меркел укажа на структурни слабости во еврозоната

Во говорот на отворањето на форумот, таа предупреди од преоптоварување на Германија при санирањето на проблемите од еврозоната. Водечката економија на Европа е силна, меѓутоа не смее да дава ветувања кои не може да ги исполни, рече Меркел.

Имено, германската влада во моментов се наоѓа под растечки притисок да се согласи на значително зголемување на обемот на Европскиот стабилизациски механизам ЕСМ, којшто е договорено да изнесува 500 милијарди евра. Меркел и во Давос го отфрли тоа.

Меркел наведе дека постојат структурни слабости во еврозоната, како и голема нерамнотежа и конкурентност меѓу државите-членки.

„Сведоци сме на сериозен пад на довербата во остатокот од светот. Тие не се сигурни дека ние ќе направиме нешто“, потенцира Меркел.

Сорос: Германија лошо ја менаџира еврокризата

Der US-Investor und Milliardär George Soros

Џорџ Сорос обвинува дека Германија лошо менаџира со еврокризата

Во разговорот со новинарите на шест европски весници, Меркел во Давос меѓу другото рекла и дека мисли оти е „апсурдно да се ветат пари, доколку нема борба против вистинските причини за кризата“.

Пред официјалното отворање на форумот, познатиот американски инвеститор Џорџ Сорос остро го нападна кризниот менаџмент во еврозоната што го води Германија. Тој го обвини Берлин дека им поставува неостварливи цели на земјите од еврозоната, кои се наоѓаат во должничка криза, и со тоа ги врти против себе. Актуелниот менаџмент на еврокризата создава отпор кај земјите на европската периферија, изјави Сорос.

Автор: Симе Недевски/ АМ/дпа/ртра/миа/мф

Редактор: Елизабета Милошевска Фиданоска