Меркел во Јапонија | Вести | DW | 29.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во Јапонија

*

Германија и Јапонија сакаат да соработуваат во борбата за заштита на климата. За ова се договорија германската канцеларка, Ангела Меркел и јапонскиот премиер Шинзо Абе на денешната средба во Токио. Меркел нагласи дека климата ќе биде приоритет и на претсeдателствување на Јапонија со групата осум најразвиени земји, кое следната година го презема од Германија. Канцеларката исто така ја повика Јапонија за поголем ангажман во Авганистан. Меркел денеска се среќава и со лидерот на јапонската опозиција Ичиро Озава.