Меркел во Преторија | Вести | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во Преторија

*

Сојузната канцеларка Ангела Меркел на почетокот на нејзината посета на Јужна Африка се сретна со претседателот Табо Мбеки. Тема на разговорите во Преторија е ситуацијата во Зимбабве, каде што авторитарниот претседател Роберт Мугабе ја носи земјата во тешка економска криза. Јужна Африка се обидува да посредува меѓу опозицијата и владата. – Меркел има намера да се сретне и со носителот на Нобелова награда Мелсон Мандела како и да посети стадион каде во 2010 година треба да се оддржи светското фудбалско првенство.