Меркел во посета на САД | Вести | DW | 09.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во посета на САД

*

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска и утре е во посета на САД. Американскиот претседател Џорџ Буш ја покани канцеларката Меркел на ранчот во Тексас, каде ќе разговараат за меѓународните кризни жаришта. Централни теми на разговорите се атомскиот конфликт со Иран и прашањето за иднината на Косово. Посетата се одвива во приватни рамки.