Меркел во посета на Либерија | Вести | DW | 07.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во посета на Либерија

*

Германската канцеларка Ангела Меркел со денешната посета на Либерија ја завршува својата африканска турнеја . За време на шестчасовниот престој таа ќе се сретне со Елен Сирлиф Џонсон претседателот на оваа западноафриканса земја , во која до пред неколку години беснееше крвава граѓанска војна . Меркел притоа сака да ја нагласи подршката за Сирлиф-Џонсон- прва избрана жена претседател во Африка.

Германската канцеларка во Либерија доаѓа од Јужноафриканската република , каде меѓу другото оствари средба и со некогашниот борец против апартхејдот и подоцнежен претседател на оваа земја Нелсон Мендела