Меркел во посета на Буш во Тексас | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во посета на Буш во Тексас

*

Американскиот претседател Џорџ Буш, ја прими германската канцеларка Ангела Меркел на неговиот ранч во Тексас. Со поканата на приватниот имот во Крафорт, Буш сака да ја потенцира тесната поврзаност меѓу САД и Герамнија. Главна тема на политичките разгвори треба да биде атомскиот спор со Иран. Меркел има намера да изврши притисок за изнаоѓање диполматско решение за спорот. Освен ова канцеларката сака да го придобие претседателот Буш конструктивно да учествува на преговорите за новиот договор за климата на конференцијата на Бали во декември.