Меркел бара решение на спорот за името | Северна Македонија | DW | 22.08.2011

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Меркел бара решение на спорот за името

Германската канцеларка Ангела Меркел во пресрет на посетата на Балканот, во интервју за хрватската државна телевизија порача дека вратата на ЕУ е отворена за сите земји од регионот.

Ангела Меркел

Ангела Меркел

Македонија треба да го реши спорот со Грција за името за членство во ЕУ, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за Хрватската радио телевизија.

Според неа, на сите земји од Западен Балкан им е отворена перспективата за зачленување во Унијата, која зависи само од тоа дали ги исполнуваат условите.

„Актуелната должничка криза во Европа нема да влијае врз процесот на интерграција на земјите од регионот. Ако некои земји имаат долгови, нема поради тоа другите да ги оставиме пред врата. Важно е на пример Србија да соработува со Косово, на БиХ и треба влада, Македонија треба да го реши спорот со Грција за името. Сето тоа сега треба да се реши, но ако Грција, Португалија и Ирска во моментов имаат потешкотии, на другите земји нема да им ја одземеме перспективата“, нагласи Меркел.

Германската канцеларка денеска престојува во Хрватска, а во рамките на мини-балканската турнеја ќе ја посети и Србија.

Автор: БГ/миа

Редактор: Жана Ацеска