Меркел бара акција за промената на климата | Вести | DW | 17.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел бара акција за промената на климата

*

Германската канцеларка Ангела Меркел, со оглед на интензивното топење на глечерите на Гренланд, побара консеквентна акција во битката против климатските промени. Идните години се решавачки, изјави Меркел по посетата на регинот под мраз. Германија, како претседавач на Групата 8 и во втората половина од годинава ќе продолжи да инсистира на оваа тема. Денеска на програмата на Меркел е и посета на една американска научна станица.