Меркел-Африка | Вести | DW | 08.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел-Африка

*

Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна од турнејата низ Африка. Меркел се изјасни за впечатливо и интересно патување. Во изминатите денови таа ги посети Либерија, Јужна Африка и Етиопија. Синоќа во главниот град на Етиопија, Адис Абеба, Меркел изрази поддршка на напорите на претседателката Елен Џонсон за обнова на земјата. Министерката за развој Хајдемари Вичорек Цојл вети дополнителни 4 милиони евра помош за западноафриканската земја. Германската помош досега изнесуваше 18 милиони евра.