Меркел – Атина | Вести | DW | 21.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел – Атина

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја критикуваше позицијата на Турција по прашањето на Кипар. За време на посетата на Грција, Меркел изјави дека Турција мора да се држи до договорите со ЕУ за царинска унија со сите нови членки на унијата. Турција досега одбива да ги отвори пристаништата и аеродромите за сообраќај со грчкиот дел на островот.