Мерион Џонс ги врати медалите од Сиднеј | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мерион Џонс ги врати медалите од Сиднеј

*

Три дена по потврдата на резултатите од допинг тестовите, американската атлетичарка Мерион Џонс ги врати петте освоени медали од ЛОИ во 2000 година во Сиднеј. Американската спринтерка ја прифати две годишната суспензија и призна дека користела стероиди. Џонс во Сиднеј освои три златни и две бронзени медали.