Меланија Трамп во друштвото на „легендарни“ први дами | Свет | DW | 11.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Меланија Трамп во друштвото на „легендарни“ први дами

Само „декорација“ или и нешто повеќе? За многу претседателски палати или кралски куќи, првите дами се гаранција за гламур. Ви претставуваме примери за тоа која се истакнувала со ексцентричност, а која со ангажман

Меланија Трамп, соругата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп влегува во „избраното друштво“ на првите дами во светот. Вниманието на јавноста секогаш е свртено и кон оваа „поубава половина“. Некогаш првите дами се само во сенка на своите сопрузи, некогаш се истакнуваат со убавината, вкусното облекување или ексцентри чност. Но, има и примери кога првите дами вистински и успешно се ангажираат на одделни полиња, често на хуманитарен план. Ви претставуваме неколку од „легендарните“ први дами во светот.

DW.COM

Реклама