Мексико поплави | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мексико поплави

*

Претседателот на Мексико Фелипе Калдерон ја повика меѓународната заедница да и‘ пружи итна помош на неговата земја поради катастрофалните поплави. Во најтешко погодената покраина Табаско под вода се наоѓаат 80% од вкупната територија. Водените маси држат како заложници повеќе од 80.000 лица, кои армијата се обидува да ги евакуира. Во меѓувреме има надеж за подобрување на ситуацијата, бидејќи метеролозите најавуваат запирање на тешките врнежи што ги предизвикаа поплавите.