Медхорн ги повика синдикатите на преговори | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Медхорн ги повика синдикатите на преговори

*

По два дена предупредувачки штрајкови кои предизвикаа пореметување во германскиот железнички сообраќај, шефот на железницата Хармут Меднхорн ги повика синдикатите на нови преговори. Сепак најави дека барањата на машиновозачите за зголемување на платите од 30% се нереални и тешко може да се исполнат. Поради неколкучасовниот прекин денеска доцнеа или воопшто не сообраќаа возовите во поголем дел од Германија.