Маскотите на Светските првенства во фудбал | Сите содржини | DW | 31.05.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Маскотите на Светските првенства во фудбал

Ниту едно големо спортско натпреварување не минува без маскота. Сето започна во 1966 година кога се појави англискиот лав Вили. Со годините организаторите често се копираа и ретко кога се надминаа. Но, пресудете сами!

Прочитај го и ова