Марш во Битола: илјадници порачаа „Да не се повтори!“ | Северна Македонија | DW | 12.03.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Марш во Битола: илјадници порачаа „Да не се повтори!“

Во Битола во неделата беше одбележана 75. годишнина од депортацијата на Евреите во злогласниот нацистички логор Треблинка. Дојдоа роднини на настраданите од целиот свет

Илјадници луѓе во неделата маршираа по патеката низ која пред 75 години биле спроведени 793 еврејски семејства кон возовите со кои биле депортирани кон логорот Треблинка во Полска. Во Битола дојдоа роднини на убиените и преживеани од Израел, Латинска Америка, САД и Европа, како и бројни претставници на граѓански организации.

Над 7.100 македонски Евреи беа депортирани и убиени во нацистичките логори на смртта.

Гледај видео 03:12

Марш во Битола: илјадници порачаа „Да не се повтори!“

 

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама