Мароко избори | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мароко избори

*

Националистичката конзервативна партија Истиклал, која беше дел од досегашната владеачка коалиција, освои најмногу пратенички места на изборите во Мароко. Умерените исламисти од “Партијата за праведност и развој”, кои беа сметани за фаворити, се на второ место според бројот на мандатите. Најголем губитник на изборите се социјалистите – од досега најсилна партија, паднаа на петто место.

На изборите учествуваа само 37 насто од гласачите. Кралот Мохамед шести сега треба да го номинира идниот премиер и притоа тој не е врзан за исходот на изборите.