Марко Ројс - фудбалер на годината | Теми | DW | 12.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Марко Ројс - фудбалер на годината

Играчот во националната селекција на Германија Марко Ројс е избран за фудбалер на годината 2011/2012. Тренер на годината вторпат по ред е Јирген Клоп.

Фудбалерот кој пред почетокот на сезоната премина од Борусија Менхенгладбах во Борусија Дортмунд собра најмногу гласови меѓу спортските новинари во изборот организиран од магазинот „Кикер“.

Fußball DFB-Pokal Achtelfinale Fortuna Düsseldorf - Borussia Dortmund

Јирген Клоп

Со тоа 23-годишниот Ројс ја наследи титулата од лани најдобриот фудбалер, Мануел Ноер од ФК Бајерн. На второ место е идниот клупски колега на Ројс во Дортмунд, Матс Хумелс, а следат Роберт Левандовски и Шинжи Кагава.

Вторпат по ред титулата тренер на годината ја понесува Јирген Клоп. Тој доби повеќе од половината од вкупно 855 гласови. За жена фудбалер на годината е прогласена Селија Окојино Мбаби од ФК Бад Ноенар.