Мал напредок околу листата на „бадентерови“ закони | Вести | DW | 17.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мал напредок околу листата на „бадентерови“ закони

Постигнат е мал напредок во преговорите околу листата закони во Македонија што треба да се донесуваат со т.н Бадентерово мнозинство . Ова го потврдија премиерот Никола Груевски и лидерот на опозициската Демократска Унија за Интеграција , Али Ахмети по нивната вчерашна неколкучасовна средба . И двајцата меѓутоа нагласија дека е крајно неизвесно кога ова прашање ќе биде затворено . ВМРО-ДПМНЕ на пример и натаму го отфрла барањњето на ДУИ за донесување закон за поранешните припадници на ОНА. На вчерашната средба бил постигнат договор , работни групи од двете партии да ја продолжат дискусијата за листата закони во наредните денови . Веројаатна е и нова средба меѓу Груевски и Ахмети