Малта ќе воведе евро | Економија | DW | 27.02.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Малта ќе воведе евро

Малта има намера да го воведе еврото од 2008-та година

default

Премиерот на Малта, Лоренс Гонзи најави дека денеска ќе и‘ ги испрати неопходните документи на Европската централна банка. По проверката од нејзина страна конечната одлука за приемот во евро-зоната треба да ја донесат министрите за финансии на зермјите членки. Малта би била 14-та земја во која заедничката европска валута важи како официјална платежно средство.

Реклама