Малики ги повика на разговори политичките лидери во земјата | Вести | DW | 13.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Малики ги повика на разговори политичките лидери во земјата

*

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики денеска во Багдад ќе ги собере политичките лидери на разговор за излез од владината криза. Во изјава за државната телевизија, Малики изјави дека денеска или утре треба да биде соопштен новиот состав владата. Кризата настана откако неколкумина министри од политичкиот блок на сунитите го напуштија кабинетот.