Македонците рекордери во земање бугарско државјанство | Македонија | DW | 05.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонците рекордери во земање бугарско државјанство

Македонците во рекорден број земале бугарски државјанства ланската година. 6.500 Македонци станале Бугари во 2011.

default

Рекордни 20.000 бугарски државјанства се издадени во 2011 година на странци, јави бугарската државна телевизија. Најголемата група доаѓа од Македонија. Вкупно 6.500 Македонци минатата година обезбедиле бугарско државјанство, што е неколкукратно зголемување споредено со 1.500 издадени државјанства во 2010 година. Најголемиот дел од 'новите Бугари' веднаш заминале во западна Европа“, јави телевизијата.

Зголемување на барањата се регистрираат и од лица од Молдова, Украина, Србија и Албанија. Во 2010, според официјалната статистика, беа доделени вкупно 14.828 бугарски државјанства.

Автор: БГ/ макфакс

Редактор: Александра Трајковска