Македонците на Халкидики - летување во сенка на политиката | Северна Македонија | DW | 22.08.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Македонците на Халкидики - летување во сенка на политиката

„Тешко ни е кога ќе речат: Доаѓаме од Македонија. Ми пречи малку кога го користат името. Но, имам пријатели од С. Македонија, доаѓаат секоја година. Животот тече натаму“, вели сопственичка на ресторан во Неа Мармара.

Во грчкиот регион Халкидики летуваат бројни граѓани од С. Македонија. Иако официјално спорот за името меѓу двете земји е решен, тој уште го поматува меѓусебниот однос и влијае врз грчкото гостопримство. Но, бизнисот сепак е во прв план, а рецептот гласи - кога не мора, нема директни контакти.

Гледај видео 02:36

Македонците на Халкидики - летување во сенка на политиката

Поврзана содржина