Македонците во АЛТЕА | Северна Македонија | DW | 30.10.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Македонците во АЛТЕА

Македонија не е членка на ЕУ, но е една од ретките земји која учествува во поддршка на силите ЕУФОР во Босна и Херцеговина. Во рамките на АЛТЕА, во Мостар, се наоѓа единица на воздухопловните сили на македонската армија. Единицата деновиве со своите хеликоптери изврши презентација на подготвеноста да се биде дел од НАТО и ЕУФОР пред новинари на Босна и Херцеговина, Хрватска и Македонија.

Мостар

Мостар

Реклама