Македонско црковната делегација на прием кај Папата | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонско црковната делегација на прием кај Папата

Претседателот на македонското собрание Љубиша Георгиевски и државно црковната делегација денеска ќе бидат примени од Папата Бенедикт 16. Георгиевски ќе има средба и со државниот секретар на Светата столица, кардиналот Тарчисо Бертоне. Средбите се во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“.

По средбите во Ватикан, во црквата Свети Климент во Рим ќе се одржи молебен на гробот на свети Кирил со кој ќе чиноначалствува архиепископот на МПЦ, Господин господин Стефан.