Македонски приоритети за оваа година | Македонија | DW | 08.01.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонски приоритети за оваа година

Повеќе настани од минатата и годините наназад,кои ја засегнуваат Македонија,треба да добијат завршница во оваа година.Тие го сочинуваат приоритетот на надворешната политика во 2008 година:името,стаусот на Косово...

default

Многу прашања треба да добијат одговори

Главните тежишта околу кои ќе се концентрира надворешната политика на Македонија во оваа година ќе бидат:прашањето за името,односно спорот околу него со Грција,статусот на Косово и неговото влијание врз земјата.

Главните цели секако се добивањето покана за прием во НАТО и одредување датум за преговори за членство во ЕУ.

Реклама