Македонска дијаспора - име | Вести | DW | 11.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонска дијаспора - име

*

Република Македонија има право на своето име, а спорот со Грција треба да се реши на билатерално ниво, му порачале претставниците на македонската дијаспора во Северна Америка на посредникот Метју Нимиц. Претседателот на невалдината Обединета македонска дијаспора Мето Коловски по средбата со Нимиц за Дојче Веле изјави дека не може да го соопшти ставот на медијаторот кој произлегол од разговорите, но вели дека американскиот дипломат ги прифатил аргументите, кои му биле претставени. На состанокот оддржан во Њујорк, со Нимиц разговарале претставници на македонските организации во САД и Канада.