Македонската влада позитивно гледа на планот на Ахтисари | Теми на денот | DW | 03.02.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Македонската влада позитивно гледа на планот на Ахтисари

Еден ден по објавувањето на планот на Марти Ахтисари, лидерот на косовската опозиција Хашим Тачи на разговори со македонкиот премиер Никола Груевски во Скопје.

Хашим Тачи кај македонскиот премиер Никола Груевски

Хашим Тачи кај македонскиот премиер Никола Груевски

Владата на Македонија позитивно гледа на планот на Марти Ахтисари за решавање на статутот на Косово и ги поздравува решенијата за брзо и ефикансо разграничување меѓу двете земји. Ова го изјави македонскиот премиер Никола Груевски по средбата на шефот на опозицијата на Косово Хашим Тачи, кој во Скопје допатува само еден ден по отврањето на пакетот за решението на статусот на Косово во Белград и Приштина. Тоа е знак на добрососедство и ние сме подготвени да ги реалзираме обврските на меѓународната заедница за конечно одбележување на границата изјави Хашим Тачи во Скопје.

Реклама