Македонија – Хрватска | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонија – Хрватска

*

Храватска и Македонија во наредната година очекуваат покана за НАТО, а во блиска иднина и членство во Европската унија. Ова го истакнаа министрите за надворешни работи на двете земји, Колинда Грабар Китаровиќ и Антонио Милошоски по вчерашата средба во Загреб. Милошоски потврди дека НАТО и Европската унија се двете приоритетни цели за кои Македонија и Хрватска интензивно соработуваат. Тој информира дека во завршна фаза се подготовките за Форумот на евро-атлантскиот партнерски совет што треба да се одржи кон крајот на овој месец во Охрид.