Македонија се простува од загинатите војници | Македонија | DW | 15.01.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонија се простува од загинатите војници

Во Македонија денеска е ден на жалост. Во Скопје и местата каде живееја се оддржува погребот на загинатите војници во хиликоптерската несреќа.

default

Никој не ја преживеа несреќата

На медиумите сериозна музика, на улиците знамиња на половина копје. Во Македонија е ден на жалост. Земјата се простува од 11те мировници кои загинаа во хиликоптерската несреќа во близина на Скопје. Пет од загинатите војнции ќе бидат погребани во Скопје на градските гробишта Бутел, а останатите на местата каде што живееја. Погребините церемонии почнаа, а во градската капела во Скопје веќе повеќе часови се собираат луѓето кои ќе ги испраќаат загинатите војници во нивниот вечен дом. Нивните роднини и пријатели, државниот врв, странските амбасадори. Несреќата се случи во саботата после пладне. На неколку минути пред слетувањето, хиликоптерот се урна во катлановско. Од она што досега е утврдено во истрагата, познато е дека пилотот не пријавил каков било дефект при последниот контакт со контролната кула. Според неофицијални информации хилихоптерот имал проблем со оддржувањето на висината. Утвредно е и дека војнциите погинале од ударот при падот, а не од експлозијата што настанала подоцна.

DW.COM

Реклама