Македонија се подготвува за 2 август | Македонија | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонија се подготвува за 2 август

Македонија го повлече барањето за прослава во Прохор Пчињски. МПЦ ја поздрави одлуката.

default

Во Крушево ќе одржи дел од прославата

Македонскиот двоен национален празник Илинден е на прагот, а веќе е јасно дека и годинава чествувањето нема да се оддржи во манастирот Прохор Пчињски. Македонската влада како што е познато го повлече барањето до владата на Србија за овозможување пристап до манастирот, со образложение дека било срамота секоја година да се моли српската страна. МПЦ ја поздрави таквата одлука на владата.