Македонија мора да го искористи претседавањето на Словенија со ЕУ | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонија мора да го искористи претседавањето на Словенија со ЕУ

Македонија треба да го искористи претседателствувањето на Словенија со Европската Унија од 1 јануари 2008-ма година за да оствари напредок во евроатлантските интеграции. Ова е задничкиот заклучок од вчерашната средба во Љубљана меѓу македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски и државниот секретар во словенечкото министерство за надворешни работи Андреј Штер . Во тој период Македонија може да добие покана за членство во НАТО , но и датум за почеток на преговори за полноправно членство во Унијата – заклучиле двајцата политичари. Штер уште ја истакнал потребата за натамошни реформи во Македонија во правосудството , полицијата но и интензивирање на борбата против корупцијата и криминалот.