Македонија и официјално побара пристап до Прохор Пчињски на 2 август | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонија и официјално побара пристап до Прохор Пчињски на 2 август

*

Македонското МНР со официјална нота до Белград побара од српските власти да и овозможат на македонската државна делегација на 2 август пристап до манастирот Прохор Пчињски за одбележување на годишнината од АСНОМ. Одговор од Белград сеуште нема. Срспкиот вицепремиер Божидар Џелиќ вчера во Скопје изјави дека прашањето е во надлежност на српската црква. Премиерот Никола Груевски изјави дека побарал од Ѓелиќ да лобира кај српската црква за решавање на спорот.