Македонија: досега без нови сознанија за нападот врз полициската патрола | Вести | DW | 25.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонија: досега без нови сознанија за нападот врз полициската патрола

*

Нема нови сознанија кои се напаѓачите врз македонската гранична патрола вчера кај месноста Кодра фура кај Танушевци, при што загина еден полицаец,а двајца се ранети. Исто така не е познато дали смртта на полицаецот е последица на нападот со оружје или на превртувањето на џипот во бездна длабока стотина метри.

Македонија може да обезбеди стабилност и безбедност од екстремистички групи, изјави вчера македонскиот премиер Никола Груевски во врска со инцидентот, за кој се претпоставува дека го извршиле лица од Косово.