Македонија – Грција – ЕУ и НАТО | Вести | DW | 03.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонија – Грција – ЕУ и НАТО

*

Грција ја поддржува евро-атлантската ориентација на Македонија, изјави портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Јоргос Кумуцакос. На средбата со странските новинари акредитирани во Грција, тој нагласи дека спорот околу името со Македонија не се должи на сентименталност или историја. “Тоа е чисто политичко прашање. Ние сакаме да биде најдено взаемно решение во однос на името и подготвени сме на тоа“ - нагласи Кумуцакос, повторувајќи дека Грција би можела да стави вето на членството на Македонија во ЕУ и во НАТО.