Македонија бара преговори за името | Македонија | DW | 11.07.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Македонија бара преговори за името

Македонија бара да се интензивираат разговорите по покровителство на ОН за спорот за името, а статус-кво состојбата со интеграцијата е неодржлива, оценил амбасадорот Јолевски во Вашингтон.

Амбасадорот Зоран Јолевски во Конгресот на САД ноќта кон четвртокот говореше пред членовите на Парламентарното собрание на НАТО и во своето обраќање ги информираше дека Република Македонија е искрено посветена на изнаоѓање на заемно прифатливо  решение за разликите околу името, со кое ќе се зачувуваат националниот идентитет и достоинство. Македонија ќе продолжи конструктивно да учествува во овие разговори, како што секогаш и правела.

Натаму тој информираше дека амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации, на 7-ми април на двете страни им презентирал предлог. Неколку дена потоа медијаторот е информиран дека македонската страна е подготвена за средба на која ќе се разговара за предлогот. За жал, поминати се три месеца од тогаш, сe‘ уште не постои одговор од другата страна. Воедно Јолевски информираше и дека премиерот Груевски пред две седмици испрати писмо до премиерот Самарас со предлог за состанок на преговарачките тимови на двете земји, предводени од страна на премиерите, а со посредство на Нимиц. Во своето обраќање амбасадорот Јолевски се осврна на пресудата на Меѓународниот суд на правдата од декември 2011. година и истакна дека Македонија очекува Грција да ја почитува пресудата на Судот и да не го блокира консензусот Македонија да го добие заслуженото место во НАТО и во ЕУ.

„Состојбата на статус-кво е неодржлива за Република Македонија. Таа е неодржлива и за Европа. Интеграцијата на мојата земја во НАТО ќе има позитивно влијание не само во мојата земја и нејзините граѓани, туку за целиот регион на Југоисточна Европа, вклучувајќи го и нашиот сосед Грција“, истакна амбасадорот Јолевски.