Луговој обвинет за убиство на Литвиниенко | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Луговој обвинет за убиство на Литвиниенко

Поранешниот КГБ агент Андреј Луговој официјално е обвинет за убиство на поранешниот руски шпион Александар Литвиниенко, соопшти денеска британското обвинителство. Лондон бара и негова екстрадиција од Русија. Според неофицијални руски извори, Москва најверојатно нема да го стори тоа бидејќи рускиот Устав не дозволува екстрадиција на руски граѓани. Луговој беше последниот кој имал контакт со Литвиниенко во хотел во Лондон пред да биде отруен со радиоактивен полониум, од кој подоцна почина.