Лондон – терористи – обиненија | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Лондон – терористи – обиненија

*

Една недела по неуспешните обиди за терористички напади во Лондон, подигнато е првото обвинение против еден од осумте осомничени учесници во нив. Лекарот Билал Абдула, по потекло од Ирак, е обвинет за учество во заговор за изведување терористички напади. 27-годишниот Ирачанец треба денеска да биде изведен пред суд. Тој беше уапсен минатата недела на аеродромот во Глазгов, како совозач во џипот што изгоре на паркингот пред аеродромската зграда.