Лондон – терористи – обвиненија | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Лондон – терористи – обвиненија

Ѓ

Една недела по неуспешните терористички напади во Лондон, поднесена е првата тужба за еден од осумте осомничени учесници во нападите. Против медицинското лице Билал Абдула по потекло од Ирак подигнато е обвинение за учество во заговор за изведување терористички напади. 27-годишниот Ирачанец треба денеска да биде изведен пред суд. Тој беше уапсен минатата недела на аеродромот во Глазгов, како совозач во џипот што изгоре на паркингот пред аеродромската зграда.