Лондон и Кито повторно ќе разговараат за судбината на Асанж | Свет | DW | 25.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Лондон и Кито повторно ќе разговараат за судбината на Асанж

Еквадор и Велика Британија ја „спуштија топката“ во дипломатскиот спор околу основачот на интернет платформата Викиликс, Џулијан Асанж. Лондон и Кито повторно седнуваат на прегoварачка маса.

Во телевизиско обраќање еквадорскиот претседател Рафаел Кореа најави продолжување на дипломатскиот дијалог со Велика Британија. Лондон преку официјална нота дал гаранции дека ќе го почитува имунитетот на еквадорската амбасада во британскиот главен град. Тоа претставува добредојдена појдовна точка за нови разговори со Лондон и со Стокхолм околу наоѓање решение во случајот Асанж. Кореа додаде дека Еквадор во иднина никогаш повеќе нема да моли некого за дозвола за задржување на неговата сувереност и дека и натаму ќе ги брани човековите права на секого кој ќе замоли за тоа“.

Неколку часа претходно еквадорскиот министер за надворешни работи Рикардо Патињо на седницата на Организацијата на американските држави, ОАС, свикана по барање на неговата земја, побара официјално извинување од Велика Британија поради заканите за насилно влегување во еквадорската амбасада. Британскиот амбасадор во ОАС, Филип Бартон тврдеше дека Велика Британија „во ниеден момент не ја загрозила“ еквадорската амбасада.

OAS - Organization of American States

Од седницата на Организацијата на американските држави

Организацијата на американските држави во заедничко соопштение побара двете страни да го продолжат дијалогот. Истовремено, ОАС се изјасни против „секаков обид кој ќе предизвика загрозување на имунитетот на дипломатско претставништво“. Во овој контекст ОАС се солидаризираше и го поддржа Еквадор, се вели во соопштението, усвоено со консензус, и покрај воздржаноста на САД и Канада.

Еквадор, меѓутоа, не успеа да ја протне во соопштението и бараната осуда на Велика Британија. САД во посебна фуснота ја искажаа својата воздржаност во однос на реченицата според која меѓународните закони имаат предност над националните.

Асанж повеќе од два месеца се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон со цел да избегне израчување во Шведска. Таму треба да одговара за силување и сексуално злоставување. Шведските власти инсистираат на испрашување на Асанж на нивна територија. Асанж пак, стравува дека зад тоа се крие негово можно испорачување во САД, каде е можно да му се суди и да добие смртна казна поради објавувањето на американски тајни документи на интернет порталот Викиликс во врска со војната во Ирак и во Авганистан. САД досега немаат испратено барање за апсење на Асанж.