Лов на рекорди | Теми | DW | 07.06.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Лов на рекорди

Светското фудбалско првенство е најголемиот спортски настан во светот, по Олимписките игри. Во скоро 80-годишната историја на првенствотo фудбалерите од целиот свет постигнувале рекорди, позитивни и негативни.

default

Првенството 2010 во Јужноафриканската Република

И оваа година милиони навивачи пред ТВ-екраните повторно ќе ги поддржуваат своите национални тимови.

Рекорден светски првак

Бразил веќе петпати ја овои титулата на Светски фудбалски првак, а покрај тоа е единствената нација досега која присуствувала на секое СП. Јужноамериканците последен пат триумфираа во 2002 година: во финалето во јапонскиот град Јокохама ја победија Германија со 2:0. Актуелниот носител на титулата Италија беше светски првак четирипати, додека Германија на своето конто бележи три успеси: во 1954, 1974 и 1990 година.

Рекордери-играчи на СП

Deutschland Fußball Lothar Matthäus

Лотар Матеус

Лотар Матеус играше во 25 натпревари на пет Светски првенства, помеѓу 1982 и 1998 година. Успешниот фудбалер двапати го освои второто место, а во 1990 година рапрезентацијата под негово раководство ја победи Аргентина во финалето во Рим со 1:0: „Тоа е капитенот со трофејот: Лотар Матеус, Франц Бекенбауер, Пјер Литбарски...“

Од играчите кои се‘ уште се активни, Италијанецот Фабио Канаваро е најискусен со 15 натпревари, но тоа не претставува опасност за рекордот на Германците.

Рекордер стрелец на голови

„Балак, Боровски, Клозе, гооол. Волшебен гол. Резултатот е 1:1. Неговиот прв гол со глава на Светското првенство. Мирослав Клозе!“

WM 2010 Qualifikation Deutschland Finnland Klose

Мирослав Клозе

Мирослав Клозе од „Бајерн Минхен“ влезе во трката по рекордите. Напаѓачот од Бундеслигата досега постигна десет гола во неговите две учества на СП во 2002 и 2006 година. Му недостигаат уште пет гола за да го сруши рекордот на Бразилецот Роналдо, кој води на листата со стрелци на постигнати голови. Предноста на Клозе е што од оваа година Роналдо повеќе не игра на СП.

Најлошиот учесник на СП

Ел Салвадор двапати немаше среќа во завршната рунда на СП. Во 1970 и 1982 година поединечно, по три порази го освоија третото место во прелиминарната група. Против Унгарија во 1982 година доживеаја фијаско со 1:10, но на Средноамериканците сепак успеја да постигнат погодок на СП.

Најмногу црвени картони

Zinedine Zidane stolzgeschwellt

Зинедин Зидан

...во историјата на СП влегоа Ригоберт Сонг од Камерун и Французинот Зинедин Зидан, секој со освоени два црвени картони во три учества на првенството. Сепак најспектакуларен беше црвениот картон за Зидан од пред четири години во Берлин. Во финалето против Италија Французинот го удри неговиот противиграч Марко Матераци со глава во горниот дел на стомакот, очигледно поради навреди од страна на Италијанецот.

Најстар тренер на СП

„Луѓето го заслужија тоа, оти пожртвувано се бореа. Извонредно достигнување, силен ментален чин.“

По Европското првенство во 2004 година тренерот Ото Рехагел кај Грците си подигна нов споменик, успешно водејќи ја репрезентацијата низ квалификациите за ФИФА-СП во Јужноафриканската Република. 71-годишниот Германец веќе се запиша во историјата. Учествувајќи за првпат на СП како тренер, тој е три години постар од досегашниот рекордер Ото Фистер, кој во 2006 година го тренираше тимот на Того.

Автор: Ули Петерсен/ Јасна Мушиќ Јанчулева

Редактор: Александра Трајковска