Ликвидирани 80 Талибанци | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ликвидирани 80 Талибанци

*

Војниците на коалиционите трупи раководени од САД и безбедносните сили на Авганистан, на југот на земјата убија околу 80 борци на радикално исламистичките Талибанци. Како што соопштија коалиционите трупи, Талибанците во провинцијата Хелманд нападнале патрола. Војниците на коалицијата во повеќе часовните борби имале поддршка и од воздушните сили. Немало цивилни жртви.