Лидерски средби во Собранието по вчерашниот инцидент | Вести | DW | 26.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Лидерски средби во Собранието по вчерашниот инцидент

*

Во македонското собрание денеска се одвиваат средби меѓу политичките лидери во земјата во врска со вчерашните немили настани во и околу македонското Собрание. Премиерто Никола Груевски имал средба со претседателот на парламентот Љубиша георгиевски и лидерот на ДПА Мендух Тачи а одржува состанок и со лидерите на опозициските СДСМ и ЛДП Радмила Шекеринска и Јован Манасиевски . Предходно Манасиевски побара оставка од Љубиша Георгиевски . И тој и Шеќеринска го обвинија претседателот на Собранието дека подолго време лошо раководи со парламентот што предизвикало тензична состојба . Се очекува на разговорите во Собранието да се приклучи и лидерот на ДУИ Али Ахмети. На барање на Груевски попладнево тој треба да се сретне со американскиот амбасадор Џилијен Милованович и евроамбасадорот Ерван Фуере за да ги информира за вчерашните настани.