Лидерска средба во Скопје -без конкретен резултат | Вести | DW | 19.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Лидерска средба во Скопје -без конкретен резултат

*

Во Скопје денеска се одржа нова средба на лидерите на поголемите политички партии застапени во македонскиот парламент на која продолжи усогласувањето околу судските реформи во Македонија. Ставовите на политичките партии во врска со прашањата за законот за Јавно обвинителство и деловникот за работа на Собранието се многу различни- изјави по средбата лидерот на Демократската унија за интеграција , Али Ахмети. Ставот на ДУИ но и на владејачката Демократска Партија на Албанците бил дека нема да прифатат промени во Деловникот за работа на Собранието доколку не се постигне согласност за законот за јазиците. Денешниот состанок беше одржан на инцијатива на премиерот Груевски Последната ваква средба беше одржана на 20 септември.