Лидерите од светот му ја честитаат победата на Саркози | Вести | DW | 07.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Лидерите од светот му ја честитаат победата на Саркози

Шефови на држави и влади од целиот свет му ја честитаа победата на изборите на Никола Саркози. Гермаснакта канцеларка Ангела Меркел, претседателот Хорст Келер изразија уверување дека Германијa и Франција и во иднина ќе соработуваат. Освен овз изразија и надеж, дека Франција под водство на Саркози ќе игра силна улога во Европската унија.