Лига на шампионите: збогување од актуелниот првак Барселона | Теми | DW | 07.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Лига на шампионите: збогување од актуелниот првак Барселона

Ливерпул, Челзи, Рома и Валенсија синоќа се пласираа во четвртфиналето на лигата на шампионите, додека вечер се играат преостанатите натпревари од осминафиналето:

Вечерва се игра вториот натпревар Баерн против Реал

Вечерва се игра вториот натпревар Баерн против Реал

Актуелниот шампион на Европа, Барселона го победи Ливерпул на гости, но не успеа да го надополни минусот од првиот меч кога пред својата публика загуби со 2 спрема 1.

Челзи по нерешниот резултат од 1 спрема 1 во Порто, во реваншот очекувано ја искористи предноста на домашниот тенер и победи со 2 спрема 1. Решавачкиот гол го постигна германскиот репрезентативец во дресот на лондонскиот клуб, Михаел Балак.

Рома го направи најголемото изненадување. По нерешените 0 спрема 0 во Рим, Лион ги имаше сите шанси за пласман во четрвтфиналето. Но, сепак победи Рома со 2 спрема 0. Водечкиот во италијанскиот шампионат Интер е запрен во Валеснија иако не загуби ниту еден натпревар. Во првиот меч дома 2 спрема 2, синоќа во реваншот без голови, па Шпанците одат натаму благодарение на головите на гости.

Вечар во реваншите од осминафиналето се среќаваат: Арсенал против Ајндхофен, Манчестер Јунајтед – Лил, Баерн – Реал Мадрид и Милан – Селтик. Баварците треба да го анулираат поразот во Мадрид од 3 спрема 2, ако сакаат да се најдат во четрвтфиналето.